Međunarodni dan djeteta: cyber predatori vrebaju, roditelji zaštitite svoju djecu!

Na današnji dan, 20. studenog, širom svijeta obilježava se Međunarodni dan djeteta, pravo je vrijeme i za podizanje svijesti o zaštiti djece na Internetu.
Ovaj međunarodni dan ustanovili su Ujedinjeni narodi 1954. godine, s ciljem promoviranja dobrobiti djece na globalnom nivou. Jedan od načina je upravo skretanje pažnje, kako roditelja tako i javnosti, na probleme s kojima se najmlađe generacije najčešće suočavaju. Samim tim, današnji dan predstavlja dodatni povod za ukazivanje potrebe za pojačanom cyber sigurnosti djece na Internetu.
Razvoj tehnologije, u prvom redu Interneta, omogućio je evoluciju komunikacijskih kanala i olakšao je pristup multimedijalnim sadržajima. Prijelaz s analognog na digitalni sustav komunikacije označio je početak ere u kojoj sve što nam je potrebno za obavljanje većine, privatnih i poslovnih aktivnosti su uređaji poput pametnih telefona, tableta, prijenosnih i stolnih računala, te pristup Internetu. Današnjoj generaciji djece omogućen je pristup navedenim tehnologijama od najnižeg uzrasta, što im s jedne strane daje sjajnu tehnološku osnovu, ali ih s druge strane izlaže potencijalnoj eksploataciji od strane cyber kriminalaca.
Cyber kriminalci ne napadaju samo tvrtke
Iako mnogi tako razmišljaju, korporativna okruženja nisu jedine mete cyber kriminalaca. Naprotiv, svjedoci smo sve učestalijih primjera ucjene djece srednjoškolskog, pa čak i osnovnoškolskog uzrasta od strane cyber prijestupnika. Motivi za navedene i slične postupke uglavnom su slični kao i u slučajevima napada na kompanije – financijska korist ili osobna netrpeljivost, te želja da se određena osoba ponizi pred velikim brojem ljudi.
Djeca predstavljaju idealne mete za cyber kriminalce, budući da su korisnici velikog broja usluga na Internetu, a što je karakteristično za njihove godine uopće ne razmišljaju previše o opasnostima koje online sistemi nose sa sobom. Djeca bezbrižno kreiraju profile na različitim društvenim mrežama, ostavljajući svoje osobne podatke dok privatne sadržaje, kao što su poruke s vršnjacima, fotografije i video snimke, uglavnom čuvaju u pametnim telefonima, tabletima i prijenosnicima. Tako je komunikacija i razmjena podataka/sadržaja među djecom su efikasnija, a ona su tako i ranjivija jer djeca ne razumiju potencijalne prijetnje i svojim postupcima direktno otvaraju prostor za djelovanje cyber kriminalaca.
Kako djeca postaju žrtve cyber kriminala?
Djeca iz radoznalosti ili iz želje da vide nešto što im je inače zabranjeno redovito otvaraju i skidaju sumnjive sadržaje. Ovakve poklone cyber kriminalci objeručke prihvaćaju i koriste za preuzimanje kontrole nad uređajima djece, i što je još gore pristup njihovim osobnim podacima i privatnim sadržajima. Nakon toga, u zavisnosti od toga što su pronašli, cyber prestupnici ucjenjuju djecu, skidaju novac s njihovih ili roditeljskih kreditnih kartica i objavljuju kompromitirajući sadržaj u namjeri da ih osramote.
Za sve roditelje koji misle da je ovo kompliciran proces, te da su male šanse da će se ovako nešto dogoditi baš njihov djeci, realnost je sasvim drukčija – dovoljno je samo da dijete klikne na ono što na prvi pogled djeluje kao zanimljiv email ili primamljiva reklama, skine ili pogleda naizgled željeni film, i problema koji mogu na njih utjecati i do kraja života. Ovo nas dovodi do jedne od vrlo velikih problema kada je cyber sigurnost djece u pitanju, a to je gledanje pornografskog sadržaja na Internetu.
Je li vaše dijete sigurno?
Nezainteresiranost roditelja u sprječavanju cyber kriminala dugo je bila prisutna u Hrvatskoj i susjednim zemljama. Međutim, traume djece koja su postala žrtve napada cyber kriminalaca probudili su interes roditelja za prepoznavanje ovih potencijalnih cyber prijetnji i poduzimanje odgovarajućih mjera zaštite.
Izvor: racunalo.com