Oprez, i hakeri se raduju ‘poklonima’ za Novu 2019. godinu!

Oprez, i hakeri se raduju ‘poklonima’ za Novu 2019. godinu!

Zahtjev za “neprijateljstvo”

Radni dan je tek započeo, zaposlenici uključuju monitore svojih računala i bude se uz prvu jutarnju kavu. Sve se odvija normalno, osim što je na Facebook računu tvrtke u tijeku reklamna kampanja s čijim sadržajem niko nije upoznat. Ono što predstavlja dodatni problem je podatak kako nekoliko zaposlenih u kompaniji koristi spomenuti račun, te im je potrebno određeno vrijeme kako bi otkrili kako Naravno, Facebook ovo ne može znati te uredno naplaćuje kampanju skidajući novac s kompanijinog računa. U trenutku kada je registrirana neprijateljska aktivnost na računu, kompanija je “olakšana” za 3.000 eura. Shvativši ozbiljnost situacije, zaposlenici odmah javljaju direktoru koji trenutno javlja Facebooku o kakvom se problemu radi, no u međuvremenu je skinuto još 2.000 eura, dakle ukupna je šteta 5.000 eura.je Facebook račun hakiran.

Muka nije samo u financijama

Neki će reći: “Pa, dobro, nije to strašan gubitak”. Ivan Mladenović, regionalni direktor kompanije Clico, specijalizirane za područje zaštite podataka, umrežavanja informacijskih sustava i njihovog upravljanja, na to kaže: “Kako za koga. Ako ste vlasnik Facebooka, ni suma od 5.000.000 eura neće vam predstavljati nenadoknadiv gubitak. Ako ste s druge strane vlasnik manje ili srednje tvrtke u Srbiji, iznos od 5.000 eura pokriva desetak prosječnih plaća!”

Na žalost, u slučaju uspješnog hakerskog napada, financijski problemi nisu kraj vaših muka – naprotiv. Možda je ta ista tvrtka uspjela vratiti potrošeni novac na Facebooku, no ostaje otvoreno pitanje izloženosti povjerljivih korporativnih podataka kao što su zarada kompanije na proizvodima i uslugama, a kojima hakeri sada vrlo vjerojatno imaju pristup i koje mogu prodati konkurenciji.

Umjesto rada na svojim svakodnevnim aktivnostima, ova ista hakirana kompanija sada mora preusmjeravati svoje ljudske i druge resurse na saniranje načinjene štete, a što svakako ima negativan utjecaj na njenu efikasnost. I ono što je najgore, kada su u pitanju hakerske metode kao što je malware, on ostaje unutar informacijskog sustava i čeka kada će ga neki od zaposlenih nesvjesno aktivirati.

Potrebno je spriječiti, a ne liječiti

Mogućnosti cyber kriminalaca neprestano se širi jer i njihov opstanak ovisi od razvoja njihovih vještina. U prilog tome ide i činjenica kako je oštećena kompanija imala osnovne nivoe zaštite poput antivirusa i kompleksnih lozinki, a koji praktično više i ne predstavljaju nikakvu zaštitu, već isključivo osnovu za podizanje nivoa zaštite informacijskih sustava. Svima mora biti jasno kako stopostotna zaštita od hakera ne postoji, ali zato na raspolaganju imamo sofisticirane tehnologije koje značajno umanjuju mogućnost hakerskog djelovanja. Čak i ako do njega dođe, trenutno ga otkrivaju i sijeku u korijenu kako ne bi mogao prouzročiti neku ozbiljniju štetu.

Izvor: racunalo.com

Redakcija digitalno.ba