Ogroman špijunski skandal u SAD-u – je li započeo Cyber-Hladni rat?

Ogroman špijunski skandal u SAD-u – je li započeo Cyber-Hladni rat?

Prema istražnom izvješću, hakeri kineske vlade instalirali u mikročipove u poslužitelje nekoliko američkih tehnoloških tvrtki. Apple se osvrnuo na izvješće, ali poriče svoju uključenost. Njihov položaj su potvrdili različiti dužnosnici Ministarstva obrane.

Najnoviji špijunski skandal je preplavio tech vijesti u SAD-u. Iskra koja je zapalila vatru bilo je Bloombergovo izvješće u kojemu su naveli da su, prema njihovim izvorima, poslužitelji više od 30 tehnoloških divova bili zaraženi od strane hakera kineske vlade u svrhu špijuniranja. A brojke su samo nastavile rasti. Pogledajmo o čemu je riječ, po Bloombergovom mišljenju.

Cijela stvar je započela još u 2015. godini kada se Amazon želio više fokusirati na svoje video poslovanje i kada su željeli kupiti tvrtku pod nazivom Elemental Technologies koja je specijalizirana za komprimiranje videozapisa. Nakon kupovine Elemental Technologiesa, Amazon je unajmio neovisnog izvođača kako bi pregledao sigurnost nove tvrtke. I tada su počeli problemi…

Stručnjaci su na matičnoj ploči pronašli mikročip veličine zrna riže, koji očito ne bi smio biti tamo. Amazon je o tome obavijestio nadležne vlasti, ali oni nisu mogli zaustaviti lavinu. Elemental Technologies je prethodno surađivao s državnim agencijama kao što su Nacionalna svemirska postaja i CIA. A kada je CIA uključena, onda je to slučaj na razini državne sigurnosti. Slučaj državne sigurnosti divovske moći išao je protiv druge divovske moći.

Svi tragovi vode od Elementala do Supermicroa, koji se uglavnom bavi dobavljanjem poslužitelja za podatkovne centre, a zaraženi uređaji su u Elemental stigli upravo od njih. Jedini problem je taj da Supermicro ima nekoliko stotina drugih klijenata. Mnogi od njih su tehnološki divovi koji su također Amerikanci. S druge strane, mikročipovi se navodno mogu umetnuti u matične ploče u kineskim tvornicama u kojima su iste proizvedene. Navodno u kineskim narudžbama.

Kažu da je istraga Supermicroa još uvijek u tijeku, te tragaju za tvrtkama koje bi mogle biti pogođene. Bloomberg trenutno govori o barem 30 zaraženih tech divova. Na taj popis su uključili i Apple. Što je doista nezgodno, jer se fizičko hakiranje poput ovoga ne može popraviti s bilo kojim ažuriranjem softvera. Morali bi pronaći sve zaražene poslužitelje (što bi moglo značiti milijune uređaja) i ručno popraviti problem. Nemojmo zaboraviti da govorimo o čipu koji je velik kao vrh olovke. To je doista poput traženja igle u plastu sijena. Jasno je vidljivo kako se radi o prijelomnoj situaciji…

Premda bi zadnje dvije agencije odmah porekle istinu ukoliko bi poricanje poslužilo višoj svrsi. Mislimo da Apple ne bi lagao Kongresu, uglavnom u privatnom pismu, pogotovo ne kada je riječ o tako važnom pitanju koje se odnosi na sve velike vlasti svijeta.

To je najdalje što smo stigli u proteklih nekoliko dana. Očito je da ćemo vas obavijestiti ako se dogodi nešto važno.

Izvor: Imagazin

Redakcija digitalno.ba