Cyber sigurnost – zašto je trebate shvatiti ozbiljno?

Cyber sigurnost – zašto je trebate shvatiti ozbiljno?

Može li vaša tvrtka preživjeti iznenadan gubitak od nekoliko stotina, tisuća ili čak i milijuna eura? Ako niste vlasnik Googlea ili kompanije sličnih dimenzija, odgovor je vjerojatno negativan.

Cyber sigurnost

Zašto vas ovo pitamo? Zato što je veličina gubitaka koje uzrokuju hakerski napadi već odavno dostigla navedene sume. Ako imate bilo kakve sumnje u isplativost cyber kriminala, istraživanja kompanije Clico, inače specijalizirane za područje zaštite podataka, umrežavanja informacijskih sustava i njihovog upravljanja, pokazuju kako je vrijednost godišnje štete koju hakerski napadi naprave na globalnom nivou dosegla čak 100 milijardi dolara!

Ono što je najalarmantnije, unatoč razvoju Interneta, komunikacijskih kanala i digitalne tehnologije, svake godine dolazi do rasta broja hakerskih napada na korporativne mreže, čiji cilj su krađa korporativnih podataka i njihova eksploatacija. S obzirom da je i porast trenda povezivanja poslovnih infrastruktura, kompanija Clico procjenjuje kako će vrijednost prosječne štete koja nastaje neovlaštenim upadom u bazu podataka do 2020. godine prijeći iznos od 150 milijuna dolara.

Manji ne znači i sigurniji

Vlasnici manjih i srednjih tvrtki uglavnom ne provode odgovarajuće sigurnosne mjere, jer misle kako njihovo poslovnaje zbog manjeg obima u odnosu na poslovanja većih kompanija ne predstavlja mamac za hakere. Greška! Svjesni njihovog pasivnog pristupa, hakeri koriste nezaštićenost mreža manjih i srednjih kompanija kako bi upali u njih i profitirali od skidanja novca s računa kompanija, prodaje podataka konkurenciji ili ucjene čelnih ljudi. Jedini razlog zbog kojeg ne čujemo ili čitamo često u medijima o hakerskim napadima na manje i srednje kompanije je taj što one ne privlače toliko “senzacionalizma” kao napadi na gigantske, multinacionalne kompanije.

Razmislite… hakerski napad koji ošteti veliku farmaceutsku ili tehnološku kompaniju s uredima širom svijeta, zahvaljujući njenom globalnom utjecaju trenutno postaje međunarodna vijest. S druge strane, manja tvrtka koja posluje na lokalnom nivou ne predstavlja toliku atrakciju za medije, kako zbog ograničenog utjecaja tako i zbog manje vrijednosti potencijalnog gubitka. Ipak, budite sigurni kako će taj “manji” gubitak biti više poguban za vlasnika manje ili srednje kompanije, nego znatno veći gubitak za ogromne korporacije kojima i sume od nekoliko milijuna eura predstavljaju “siću”. Ne vjerujete? Pitajte se onda bi li teže pao gubitak u vrijednosti od 2 milijuna eura McDonald’s-u ili vašoj kompaniji gubitak u vrijednosti od 200.000 eura.

Trka u naoružanju

Ne samo da navedena statistika prikazuje subverzivan utjecaj cyber kriminala na korporativne sisteme i individualne korisnike, već otkriva i zastrašujuće širok spektar vještina kojima cyber napadači raspolažu. Svjesni višestrukih mogućnosti za eksploataciju korporativnih i korisničkih podataka, kao i njihove vrijednosti, hakeri su se pretvorili u neumorne cyber prijestupnike, čija evolucija vještina prati evoluciju razvoja sigurnosnih rešenja. Stoga je prisutna neprekidna utrka u “naoružanju” u kojoj su napori velikih svjetskih IT kompanija usmjereni ka izradi efikasnih sigurnosnih sustava koji će uvijek biti jedan korak ispred napadača.

Jedna od retkih kompanija koja je uspela objediniti najsuvremenije sigurnosne tehnologije (kao što su NGFW, Web/Email Security, DLP, UEBA, Networking, Data Center, WiFi, Vulnerability Management i Penetration Testing, SIEM, Policy Security Orchestration, Next-Gen Backup, Mobile Device Management, SDN, WAF i Database Encryption) je Clico, najveći specijalizirani distributer s dodanom vrijednošću mrežnih i sigurnosnih sistema na istočnoevropskom tržištu. Sveobuhvatna ponuda ove kompanije rezultat je njenog pristupa, a koji podrazumijeva neprekidno praćenje razvoja informacijskih tehnologija i procjenjivanje globalnih trendova, kako bi se korporativnim sustavima omogućila upotreba najefikasnijih sigurnosnih rješenja.

Izvor: racunalo.com

Redakcija digitalno.ba